Moravské Bokovky z.s.

Sukně a šaty = zaručená elegance?

Po minulém zamyšlení nad průběhem a estetikou Hubertových jízd se tentokrát chci zaměřit na to, co mívají jezdci ( tedy spíše jezdkyně 😀 ) na sobě.

DSC_7101

V poslední době se poměrně dost rozmohlo ježdění v sukních. Ženy a dívky se domnívají, že to působí elegantně, ale ne vždy je to pravda. Jak se tedy správně obléci?

Než se začneme zaobírat estetikou, musím upozornit že tenhle příspěvek se týká slavnostních příležitostí ( hubertů a pod. ) Poněkud jiná pravidla platí pro různé kostýmové jízdy ( čarodějnice, masopusty a pod. )

Je třeba říct, že pochopitelně nejelegantnější je sukně ve spojení s dámským sedlem. To má pochopitelně pouze malé procento jezdkyň a tak většina nosí suně v sedle klasickém. Z vlastní zkušennosti můžu říct, že i tak to může vypadat opravdu hezky. Chce to už jen vědět jak na to 🙂

Pěkně sladěná wesgirl :)

Pěkně sladěná westgirl 🙂

V prvé řadě to chce opravdu dobře ušitou jezdeckou sukni. Nezapomeňte, že to co vypadá dobře na zemi, nemusí už stejně tak vypadat na koni. Správná sukně by měla být dost dlouhá aby jezdkyni kryla nohy ( není nic nepěknějšího než vykukující rajtky ) a dost široká aby pěkně splývala přez záda koně a neměla tendenci se vyhrnovat. Ideální je proto sukně kolová. Při vyšší rychlosti koně se má ale tato sukně tendence vyhrnovat. Je jasné proč – nabírá do sebe vzduch a ten ji nadnáší 🙂 Tomu lze lehce předejít několika způsoby. Okraj sukně může být obšitý závažíčky jaké se používají pro zatížení závěsů. Pravda, že to ztěžuje nošení mimo sedlo. Jednodušší a taky lepší varianta je našití dvou ok na rub sukně. Do těch si jezdkyně zastrčí špičky bot a jednoduše pak udrží sukni tam, kde má být. Myslím, že průměrně šikovná žena najde i další varianty 😀 Také je třeba si pořádně rozmyslet barvu – světle růžová je sice poměrně hodně v jezdeckém sportu rozšířená, ale na sukni to není úplně ono. Obecně se světlá sukně bude rychleji a víc špinit ( je na ní vidět každé smítko ), ale taková růžová jezdkyně může vypadat jako veký ušpiňěný bonbón … Ideální jsou tmavší barvy a např. černá sukně by neměla chybět v žádném šatníku.

Bohužel krátká sukně, punčochy a lodičky nejsou v sedle to pravé ořechové.

Bohužel krátká sukně, punčochy a lodičky nejsou v sedle to pravé ořechové.

No a pak to chce pochopitelně pečlivě doladit zbytek. Správná dáma pochopitelně nikdy nevyjede bez rukavic a pokrývky hlavy. Vše je nutné přizpůsobit stylu ( klasika/western ). Ano, i westernová dáma je elegantní 😀

Když pak ke správnému oděvu přidáme i správné chování – dáma nemá jako prostitutka vypadat, ani se tak chovat ( alespoň na veřejnosti ) jsme prostě dokonalé.

Tak ať se daří 😉

Petra

Foto: Pepa Hloušek a archiv

 

 

 

One thought on “Sukně a šaty = zaručená elegance?

  1. je to nejjj + jedna malá otázka

    dobrý den tento článek mě moc zaujal a myslím si že je to velice dobrá věc aby se tato tradice zachovávala. Chtěla jsem se zeptat, už nějakou dobu sháním jezdeckou dlouhou sukni nebo šaty nemáte nějaký typ kde bych takové věci mohla sehnat?? prosím odepište mi na e-mail veronika.chrastkova@seznam.cz mockrát děkuji za informce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.