Moravské Bokovky z.s.

Hubertova jízda

115_6581

Protože tu máme podzim a s ním čas hubertových jízd, dovolte mi jedno zamyšlení nad minulostí a budoucností této tradiční podzimní akce.

Co je to vlastně Hubertova jízda? V současné době se pod tímto termínem skrývá nejčastěji podzimní vyjížďka, která se od běžných vyjížděk do terénu liší počtem účastníků ( jsou většinou z více stájí ), připraveným občerstvením a větším množstvím konzumovaného alkoholu.

Ale nebývalo to tak vždy – vždyť ještě poměrně nedávno šlo o velice prestižní a slavnostní ukončení jezdecké sezóny, byla to akce která si za vzor brala klasické hony na lišku. Jezdci byli vyparádění jako na závody a celý lot měl i jistou hierarchii. Jen ta liška chyběla – suploval ji jezdec s liščí oháňkou připnutou na rukávu.

Neříkám, že to tak už vůbec není, ale stájí kde dále drží tuto tradici je stále méně. Na jednu stranu to chápu. Je čím dál víc stájí a majitelů koní, kteří vyznávají pohodlí a romantiku westernového sedla a k tomu se pravda sako a bílé rajtky moc nehodí. Ale i takový jezdec se přece může “ vyfiknout “ ne? Proč jsou tedy stále víc vidět trhani a je jedno v jakém sedle sedí? V poslední době se taky začínají objevovat jízdy maškarní. Je to pochopitelné na ostatky, ale na hubertovu jízdu?

A liščí ocas na rukávu? I tahle tradice dostála mnoha obměn. Někde přetrvala, někde se jede dostih a ocas se upevňuje do cíle, někde se vypustil úplně. Zažija jsem i hubertovku kde se hledala plyšová liška ( maskot jedné spořitelny ) schovaná pod kyblíkem …

Ale přejděme k samotným účastníkům. Ať už těm vystrojeným, nebo trhanům. Přijde mi, že jezdecká gramotnost klesla s tím, jak vzrostl počet soukromých koní. Neříkám, že jako samostatné jednotky nejsou jezdecky dostačující, ale je něco jiného když si čkověk vyjede sám kochat se krajinou a když poněkud posilněn alkoholem jede v lotu podobných lesojezdců. Už jsem zažila jízdy, které se zvrhly v dostihy a ne vždy to pak končilo úplně dobře.

Zkrátka připadá mi, že to s tradiční akcí jde od desíti k pěti. Proto fandím těm, co to chtějí dělat “ po staru “ a vždycky se budu ráda takových hubertovek účastnit. A taky proto se snažím to dělat co nejlépe to jde. Můžete se zkusit přijet podívat 😉

Petra

DSC_0598 SL273676_2_

 

4 thoughts on “Hubertova jízda

  1. Alena Javorská

    Velmi hezky napsáno! Řekla bych, že jsi dokonale vystihla pocity nás, kteří jsme měli možnost zažít „lesk a slávu“ hubertovek konaných v minulém století. (y)

  2. Kateřina

    Je mi smutno ze všech akcí a nejen z Hubertky.Celkově klesna úroveň oblékání jezdců a předvádějících na veřejných akcích.Opravdu tepláky nepatří na slavnostní příležitosti nebo staré onošené různobarevné rajtky.Jezdecký oblek je jasně dán už po X let a nechápu ,proč ho měnit za ušmudlané tepláky a plandavé košile a jiné hrůzy co si lidi dovolí oblíknout.Takže tím jsem chtěla vyjádřit,že vám fandím a vy „jezdci “ a „předvaděči“ se nad sebou trochu zamyslete .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.